Конкурс читців для студентів ПНУ і майбутніх абітурієнтів «Голос Кобзаря»

Чи готові ви оживити голос Шевченка в сучасному ритмі? Приєднуйтесь до конкурсу в ПНУ, де Кобзареві думи стають імпульсом для нових ідей та творчих звершень. Для майбутніх абітурієнтів це чудова нагода продемонструвати свій талант у стінах нашого університету.  Запрошуємо вас переосмислити творчість Тараса Шевченка, внести сучасний погляд у класичне слово й довести, що дух Кобзаря живе в кожному з нас.

Приєднуйтесь до конкурсу, де класика зустрічається із сучасністю. Розкажіть свою історію словами Шевченка, перетворіть його думки у натхненну творчість і покажіть, що майбутнє української культури створюється вже сьогодні в ПНУ.

Запрошуємо взяти участь у творчому конкурсі «Голос Кобзаря» – присвяченому Тарасові Шевченку, символу української культури, слова та свободи.

Дата проведення: 24 лютого (онлайн-формат)

Формат виступів: співана поезія, твори Т. Г. Шевченка, а також твори, присвячені йому

Мови: українська, англійська, польська, німецька, чеська, французька

Учасники: студенти ПНУ та учні 9–11 класів

Як взяти участь?

Реєстрація буде доступна 24 лютого з 12:00 за спеціальною формою (прикріпимо сюди).

Оцінювання: професійне журі визначить найкращі виступи.

Нагородження: переможці конкурсу візьмуть участь у концерті до 211-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка – він відбудеться 12 березня. На них чекатимуть цінні призи та дипломи.

Долучайтеся, творіть і вшановуйте спадщину Великого Кобзаря разом із нами!

Вітаємо з Міжнародним днем рідної мови!

Шановні викладачі, студенти та співробітники Прикарпатського національного університету!

Вітаємо вас із Міжнародним днем рідної мови!

Цей день відзначається щороку 21 лютого та має на меті привернути увагу до мовного різноманіття світу, важливості збереження та розвитку рідної мови як невід’ємної складової національної культури. Мова є потужним засобом самовираження, збереження історичної пам’яті, формування громадянської свідомості та ідентичності кожного народу.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника відіграє важливу роль у підтримці та розвитку української мови, сприяючи її поширенню в науковому, освітньому та культурному просторі. Ми усвідомлюємо, що мова є не лише засобом комунікації, а й ключовим фактором національного відродження та єдності.

Сьогодні особливо важливо берегти, плекати та розвивати рідну мову, підтримувати мовне різноманіття, вивчати й поважати інші мови світу. Саме мова є основою нашої культури, нашого минулого, сучасного й майбутнього.

Бажаємо всім нам шанувати, удосконалювати та популяризувати українську мову, збагачувати її науковими, літературними та мистецькими здобутками. Нехай рідне слово об’єднує, надихає та сприяє розвитку нашої держави!

З нагоди Міжнародного дня рідної мови кафедра журналістики ПНУ, а саме студентка-журналістка Софія Наумова підготувала інтерв’ю з деканом факультету філології Романом Голодом, у якому йдеться про значення рідної мови, її розвиток та виклики сьогодення.

Єдність у пам’яті, сила у боротьбі

20 лютого Україна схиляє голову перед Героями Небесної Сотні. В цей день ми не лише згадуємо тих, хто віддав своє життя за свободу, а й замислюємося над тим, якою ціною здобувається незалежність.

У Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника традиційно вшанували пам’ять Героїв біля пам’ятного Обеліску студентам і викладачам, які загинули за Україну. Тут, у серці університету, завжди звучить ім’я Романа Гурика — 19-річного студента, який пішов на Майдан і став символом боротьби за гідність та правду.

Сьогодні, коли боротьба триває, пам’ять про Романа і всіх, хто віддав життя за нашу свободу, є не лише скорботою, а й дороговказом. Наш університет уже втратив 59 своїх студентів та випускників у війні з російським агресором. Це не просто цифри. Це долі молодих людей, які вірили в майбутнє України і віддали за нього найдорожче.

«Ми маємо бути гідними їхнього подвигу. Україна живе, поки ми єдині. Ми маємо не лише пам’ятати, а й діяти: навчатися, працювати, підтримувати військових, допомагати тим, хто цього потребує. Лише так ми зможемо здобути перемогу», — наголосив Ігор Цепенда.

Мама Романа, Ірина Гурик, поділилася болем, який ніколи не зникне, і водночас вірою в те, що справу її сина продовжують тисячі молодих українців: «Пам’ять — це найважливіше, що ми повинні нести в серці. Поки ми пам’ятаємо, поки говоримо про них — вони живі. Але головне — це не просто згадувати, а нести їхні ідеї у життя, будувати сильну Україну».

Завершила зустріч пісня «Непереможна Україна» у виконанні студентки Софії Дерев’янко.

Це не просто слова, а наша спільна обітниця — не здаватися, боротися і перемогти.

Пам’ятаємо. Єднаємось. Діємо.

   

Важлива інформація! Університет переходить на дистанційне навчання

З 24 лютого 2025 року Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника переходить на дистанційну форму навчання до 28 лютого 2025 року.

Таке рішення прийнято відповідно до рішення Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Івано-Франківської обласної державної адміністрації (протокол № 3 від 18 лютого 2025 року) та ураховуючи зростання рівня захворюваності на ГРВІ та грип серед студентів.

Відповідний Наказ в.о. ректора № 130 від 21.02.2025 спрямований на недопущення ускладнення епідемічної ситуації та забезпечення безпечних умов для усіх учасників освітнього процесу.

Відбулася зустріч експертів щодо двох ключових міжнародних проєктів університету

18-19 лютого у Микуличині (Івано-Франківська область) відбулась традиційна дводенна робоча щорічна нарада експертів щодо проєктів Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» (МНЦ) Прикарпатського та Варшавського університетів на горі Піп Іван та Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України і Польщі (МЦЗ).

У засіданні взяли участь в.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, проректор Прикарпатського національного університету Ярослав Шинкарук, член Наглядової ради ПНУ Яна Стадільна, керівник Ботанічного саду ПНУ та координатор проєкту МЦЗ у Микуличині Роман Стефанюк, завідуюча кафедрою біології та екології, координаторка екологічного та метеорологічного напрямків МНЦ Мирослава Миленька, директор астрономічної дослідної станції МНЦ Володимир Троянський, науковий секретар МНЦ Уляна Семак, а також польські партнери — директор Студій східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький, директор Польського Інституту у Києві Ярослав Ґодун, керівник відділу стипендій, стажувань та промоцій ВУ Матеуш Гняздовський, керівник адміністрації Студій східноєвропейських досліджень ВУ Гжегож Крушец.

Відкрив засідання в.о. ректора Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда. Він представив експертам проєкти і підкреслив, що перед партнерами ще залишається багато завдань, які було обговорено під час засідань.

Директор Студій східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький позитивно оцінив роботу МНЦ «Обсерваторія». Він також анонсував експертам програму заходу для лауреатів престижного Конкурсу імені Єжи Ґедройця у приміщенні МЦЗ у Микуличині. Його мета розпочати дискусії між академічною молоддю двох країн з зустрічі студентів і молодих дослідників, які цього року були нагороджені за найкращі бакалаврські, магістерські та докторські роботи, присвячені польській тематиці, а також польсько-українським взаєминам. Їх запрошено до Міжнародного центру зустрічей студентської молоді у Микуличині на цікаві наукові дебати щодо тематики їх робіт.

Наступного дня керівники наукових напрямків Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» — завідуюча кафедрою біології та екології, координаторка екологічного та метеорологічного напрямків МНЦ Мирослава Миленька та директор астрономічної дослідної станції МНЦ Володимир Троянський презентували учасникам зустрічі результати діяльності. Також вони розповіли про подальші перспективи досліджень.

      

Пам’ятаємо наших Героїв Небесної Сотні. Продовжуємо боротьбу

20 лютого – день, який навіки закарбувався в історії України. День, коли ми згадуємо Героїв Небесної Сотні – тих, хто віддав своє життя за свободу, за право жити у незалежній країні, за майбутнє кожного з нас.

Ці сміливі люди вийшли на Майдан не заради слави чи нагород, а заради гідності, правди та справедливості. Серед них були представники різних професій, різного віку, але їх об’єднувала одна мета – вільна і сильна Україна. Серед тих, хто першими повстав проти несправедливості, були студенти, серед них і студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Молодь, яка перша відчула загрозу для майбутнього і вийшла відстоювати свої права. Вони не побоялися боротися за правду.

Одним із таких відважних студентів був Роман Гурик – студент-філософ, який не залишився осторонь у вирішальний момент для країни. Він боровся за ідеали свободи, рівності та справедливості, мріяв про краще майбутнє для України. Роман загинув від кулі снайпера на вулиці Інститутській, ставши одним із Героїв Небесної Сотні. Його подвиг назавжди залишиться в історії як символ жертовності та нескореності української молоді.

І сьогодні багато студентів цього та інших закладів освіти, цивільне населення продовжують захищати Україну – вже не лише з книгами в руках, а й зі зброєю, на передовій. Та боротьба, що розпочалася тоді, триває і сьогодні.

Герої Небесної Сотні стали першими у новітній історії нашої країни, хто поклав своє життя за свободу. Їхній подвиг не був марним – він став символом незламності українського духу.

І зараз, коли Україна знову бореться за своє існування, ми маємо пам’ятати: наша сила – в єдності. Ворог намагається розділити нас, посіяти брехню, але ми маємо вистояти. У такі моменти ми повинні бути разом – єдиними у своєму прагненні зберегти країну, свої цінності та головне – повагу один до одного. Адже тільки разом ми зможемо подолати всі виклики, що стоять перед нами.

Важливо підтримувати тих, хто бореться на передовій, тих, хто допомагає в тилу, і тих, хто щодня робить свій внесок у нашу перемогу. Ми сильні, коли ми об’єднані. Ми непереможні, коли підтримуємо один одного. Наша держава – це наша спільна відповідальність.

Пам’ятаймо про тих, хто загинув за нашу свободу, і робімо все, щоб їхня жертва не була марною.

Слава Героям Небесної Сотні! Слава всім, хто бореться за Україну! Слава Україні!

НМТ 2025: як зареєструватися

Готуєтесь до Національного мультипредметного тесту (НМТ) 2025 року? Прикарпатський національний університету імені Василя Стефаника проведе для Вас консультацію, щоб реєстрація пройшла швидко і без стресу!

– Дізнайтесь, які документи потрібні.

– Як заповнити форму без помилок.

– Що робити у разі виникнення помилок.

– Як перевірити статус реєстрації та отримати запрошення на тестування.

– Що робити, якщо ви не встигли зареєструватися в основний період.

Ми також розкажемо про ключові дедлайни, вимоги до учасників та важливі нюанси, які допоможуть уникнути типових помилок під час реєстрації.

Приєднуйтесь до нашої консультації 01 березня об 11 год на офіційній сторінці Приймальної комісії університету в You Tube за посиланням https://youtube.com/live/NK7hC2kVxLw?feature=share і отримуйте відповіді на всі запитання.

Успіхів у реєстрації та на тестуванні!

Мистецька зустріч у Підмихайлі: творчий дух, історія та натхнення

Як зрозуміти своє покликання? Можливо, через мистецтво, музику та слово. Саме така атмосфера панувала 18 лютого у Підмихайлі, де відбулася творча зустріч викладачів та студентів Навчально-наукового інституту мистецтв Карпатського університету імені Василя Стефаника з учнями Новицької громади.

Захід розпочався з подорожі до історико-меморіального музею Степана Бандери в Угринові. Тут викладачі та студенти не лише поринули в атмосферу історії, а й відчули силу ідей, що змінювали країну. Це ще раз нагадало: великий шлях починається з середовища, яке формує особистість.

Головна частина зустрічі відбулася у Народному домі Підмихайля.

Випускник Карпатського університету, а нині заступник голови громади Ігор Пробоїв привітав гостей і поділився власним досвідом, як освіта відкриває двері до можливостей.

Концертна програма вразила різноманітністю: від вишуканих вокальних номерів до запальної народної музики у виконанні ансамблю «Карпатські візерунки».

Студенти продемонстрували не лише високий рівень виконавської майстерності, а й пристрасть до творчості. А особливу атмосферу створила художня виставка, що розгорнулася у фойє – яскраве поєднання кольорів, стилів і задумів.

Цей день запам’ятається не лише гарною музикою і талановитими виступами, а й важливою думкою: кожен має шанс знайти себе у світі мистецтва, якщо поруч є ті, хто допоможе зробити перші кроки.

Співпраця громади та університету триває, а талановита молодь вже відкриває для себе нові горизонти.

 

    

У Прикарпатському університеті відбудуться урочистості з нагоди вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні

21 лютого об 11:55 год біля університетського пам’ятника студентам і викладачам, які загинули у боротьбі за Незалежність України відбудуться урочистості з нагоди вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні.

У рамках заходу заплановане покладання квітів до пам’ятного обеліска Романа Гурика, виступ в.о. ректора університету Ігоря Цепенди, виступ рідних, музичне виконання патріотичних творів.

Ми завжди пам’ятатимемо про людей, які загинули заради нашого майбутнього, щоб ми жили у вільній незалежній країні, адже станом на сьогодні вже 58 студентів та випускників нашого університету, віддали своє життя за нашу незалежність у російсько-українській війні.

Запрошуємо до спільного вшанування світлої пам`яті Романа Гурика та всіх хто віддав свої життя задля перемоги у цій жорстокій та несправедливій війні хвилиною мовчання.

Музика лікує, музика розвиває, музика обʼєднує

16 лютого у Молодіжному центрі «Рух» відбулась недільна зустріч студентів Навчально-наукового інституту мистецтв з дітьми ГО «Сонячні дітки Івано-Франківщини». Такі зустрічі вже стали доброю традицією і проводяться як частина неформальної освіти здобувачів спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво).

Цього разу це був майстер-клас від Марини Сльот – музикотерапевтки, психологині, Орф-педагога, членкині Орф Шульверк Асоцiацiï Украïни, Асоцiацiї музикотерапевтiв Украïни (АМУ). Захід відбувся завдяки участі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в проєкті Art Therapy Force.

Під керівництвом Марини Сльот і за активної участі студентів, за допомогою музично-ритмічних вправ діти вчилися розвивати комунікативні навички, моторику, артикуляційний апарат. Студенти мали можливість переконатися на практиці, що Орф-підхід може мати не лише педагогічний, а й терапевтичний ефект.

На думку керівниці цього факультативного курсу – кандидатки мистецтвознавства, доцентки кафедри методики музичного виховання та диригування Ірини Новосядлої, такі зустрічі дуже важливі для обох сторін учасників.

Для дітей з синдромом Дауна, музика є ефективним засобом розвитку їх мовних навичок, адже всі вправи, які використовуються на занятті, допомагають тренувати м’язи обличчя та язика, формувати звуковимову.

Також музика може бути корисною для покращення їх загальної моторики, вирівнювання постави. А найголовніше – це те, що беручи участь у таких музичних заняттях, ці діти відчувають себе більш продуктивними та залученими до соціуму, що формує у них позитивну самооцінку і відчуття впевненості. Тоді як для студентів – це надзвичайно потрібний практичний досвід, не лише з точки зору набуття професійних компетентностей, а й людських якостей.