Ікони для людей із порушенням зору

Надати людям можливість побачити те, що вони не можуть побачити. Творчо-науковий колектив кафедри дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника спільно з Івано-Франківським краєзнавчим музеєм адаптовують музейні експонати – ікони XVII – початку XX століття для людей зі сліпотою. На сьогодні каталог складається з 24 ікон.

До команди виконавців увійшли: кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри дизайну і теорії мистецтва Надія Бабій; студенти практиканти 4 курсу спеціалізації «графічний дизайн»: Валентин Тупало, Софія Суслик, Наталка Луцик, Марія Зварич, Василь Михавків, Олександра Кобець, Анна Гетьманчук, Богдан Галько; реставратор вищої категорії Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерій Твердохліб. Консультантом проєкту виступила докторка мистецтвознавства, професорка Ірина Дундяк, технічне впорядкування проєкту «Тифлотека» належить асистентові кафедри – Андрієві Хамурді.

Проєкт має стратегічне значення для розвитку культурного середовища області через доступ до культурної спадщини для всіх верств населення. Він сприяє досягненню рівності прав та забезпечує недискримінаційний підхід, інклюзивність, доступність національного мистецтва для громадян з порушенням зору.

«Усі ікони — це перлини нашої спадщини, наша локальна історія. Важливість таких проєктів полягає в тому, що вони надають можливість незрячим людям запізнатися зі своєю культурою», — зазначила керівниця ініціативи, доцентка кафедри дизайну і теорії мистецтва Надія Бабій.

Адаптації цих ікон увійдуть також до тифлографічної бібліотеки, яку створили працівники кафедри. Зараз вони розробляють сайт, на якому є п’ять взірців ікон, 17 картин світових авторів, а також інсталяційні роботи та фотографії, зроблені студентами кафедри. Наразі працюють над адаптацією цих взірців для 3D-друку, каже асистент кафедри дизайну і теорії мистецтва Андрій Хамурда.

Проєкти для людей з порушенням зору — це один з напрямів роботи Центру дослідження стратегій універсального дизайну, який створили у Прикарпатському університеті, розповідає завідувач кафедри дизайну і теорії мистецтва Олег Чуйко.

«Центр буде працювати з квітня 2024 року. Ми чітко розділили різні напрями роботи, зокрема й створення безбар’єрного простору в інтер’єрах, найперше громадських, та в урбаністичному просторі. Тому що це — також проблема, яку варто було б зараз досліджувати. І будь-які реконструкції та реорганізації в місті вартувало б робити, максимально враховуючи ці сучасні потреби. На жаль, через війну це питання актуалізувалося ще більше», — підкреслив Олег Чуйко.

Зі слів Надії Бабій, додаткове тестування взірців ікон відбудеться 26 березня у Калуському осередку Українського товариства сліпих. А вже до кінця липня планують видрукувати 50 примірників каталогу, які відправлять у бібліотеки для незрячих людей по всій Україні.

Детальніше можете ознайомитися у сюжеті Суспільного: 

    

Наш «Дивоцвіт» здобув головну відзнаку на фестивалі української народної хореографії!

Ансамбль танцю «Дивоцвіт» Прикарпатського національного університету (керівник Ольга Квецко) отримав головну відзнаку Всеукраїнського фестивалю народної хореографії «Бартка», присвяченому пам’яті Ярослава Чуперчука. Захід відбувався 16-17 березня у Львові.

В рамках фестивалю також було проведено Всеукраїнський семінар-практикум з хореографічного мистецтва «Пізнай свій код. Сучасна нація».

З доповідями, зокрема, виступили:

• асистент кафедри сценічного мистецтва і хореографії ПНУ Олександр Заставний – «Важливість чоловічого образу у фольклорній танцювальній лексиці Гуцульщини та технології академічної обробки»;

• кандидатка мистецтвознавства, старша викладачка кафедри сценічного мистецтва і хореографії ПНУ Ольга Квецко – «Хореографічна культура бойків Прикарпаття кінця ХХ – початку ХХІ століть».

«Одним із важливих завдань фестивалю було представити на розсуд журі танці свого регіону, оскільки брали участь хореографічні колективи із Чернівецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей. Кожен з колективів був цікавий своїми хореографічними постановками та регіональними костюмами. Організатори фестивалю визначили три головні нагороди, серед яких був ансамбль танцю “Дивоцвіт” Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника», – зазначила Ольга Квецко.

   

ПНУ у сімці кращих українських університетів за міжнародним рейтингом HE Higher Education Ranking!

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника вперше потрапив до міжнародного рейтингу закладів вищої освіти HE Higher Education Ranking та одразу зайняв у ньому високу позицію! Наш університет посів 7-ме місце серед усіх представлених у рейтингу ЗВО України. У загальному рейтингу серед усіх університетів ПНУ – 89-й! Всього, цьогоріч до рейтингу увійшло 303 університети.

HE Higher Education Ranking є науковим, освітнім та дослідницьким проектом, спрямований на оцінювання ЗВО відповідно до критеріїв та ключових індикаторів якості роботи, що охоплюють специфічні аспекти діяльності університетів з усього світу, з усіх континентів.

На офіційному сайті міжнародного рейтингу університетів HE Higher Education Ranking опубліковано друге видання рейтингу, де оприлюднено інформацію про всебічну діяльність університетів у 2024 році.

Університети, що потрапили до міжнародного рейтингу HE Higher Education Ranking, оцінювали за 25 критеріями та 177 індикаторами якості роботи, кожен з яких розкриває певні аспекти діяльності ЗВО. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника набрав 6717 балів, з яких 690 – за дослідницьку діяльність, 560 – за якість викладання, 300 – за інноваційність та креативність.

Додатково відзначимо, що метою міжнародного рейтингу HE Higher Education Ranking є розширення доступу до вищої освіти, підтримка інтернаціоналізації та наукових досліджень, вдосконалення навчального процесу в ЗВО.

Першоджерело: https://ranking.heranking.com/2024/pnu.edu.ua

 

Команда Молодіжного центру «Параграф» передала 10 FPV-дронів для випускників ПНУ

Команда Молодіжного центру «Параграф» передала 10 FPV-дронів для випускників ПНУ у складі 54 ОМБР та місцевого підрозділу НГУ.

Організатори дякують за підтримку Прикарпатському національно університету та кожному, хто донатив та поширював інформацію про збір.

Також вдячні представнику “Surt produktion” – Сергію Демчуку за оперативне реагування на запит у дронах.

Варто відзначити й те, що завдяки випускникам економічного факультету ПНУ та компанії Relevant Software вдалося закрити левову частку збору.

«Зовсім скоро запускаємо новий збір на окопний РЕБ. Тож, донатимо, не зупиняємось і спільно наближаємо нашу перемогу!», – розповідають у «Параграфі».

 

Неймовірні, надихаючі витвори мистецтва!

Неймовірні, надихаючі витвори мистецтва!
19 березня у виставковій залі Прикарпатського національного університету відбулося відкриття виставки курсових та дипломних робіт студентів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва та Косівського фахового коледжу Львівської національної академії мистецтв. Присутніми були ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда, директорка Косівського інституту Галина Юрчишин, художники, викладачі та студенти Навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ. «Вітаємо наших колег косівчан, викладачів та студентів на цій унікальній виставці! Нічого немає кращого для митця, коли ти пізнаєш його творчість. Мистецьке надбання, яке ми маємо сьогодні, захоплює тих, хто цінить його та дає можливість зрозуміти те, якою є Україна. Адже через мистецтво ми бачимо глибину нації, її коріння. Ми маємо можливість не тільки поспілкуватися, а й познайомитися з новими цікавими тенденціями. Переконаний, що ця виставка є черговим поступовим кроком до розширення наших творчих взаємин, які зараз успішно розвиваються. Приємно й те, що ми маємо таке місце, яке дозволяє нам пропагувати великі мистецькі твори та формувати новий смак мистецтва», – зазначив у вітальному слові ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда. «Щиро вдячна за запрошення презентувати у вашому університеті нашу мистецьку школу. Тут представлені надзвичайно сучасні роботи. У кожній ви побачити глибоко українське коріння. Ми маємо велику місію зберегти, зафіксувати та осучаснити ті прекрасні тенденції, які закладені у роботах наших митців», – каже директорка інституту Галина Юрчишин. В експозиції виставки представлено роботи студентів різних років виконання. Творчі пошуки молодих митців під керівництвом досвідчених художників-педагогів переконливо засвідчують, що професійна мистецька школа базується на глибокому вивченні традицій народного мистецтва Гуцульщини, зміцненні взаємозв’язку народного та професійного мистецтва. Творчі роботи з художнього різьблення по дереву, кераміка, гобелени, малярство, ткацтво й вишивка, вироби зі шкіри та металу відтворюють концептуальну сутність розвитку Косівської мистецької школи, що ґрунтується на автентичній культурі Гуцульщини. Адже змістова компонента фахової мистецької освіти в напрямі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у Косівському інституті має під собою міцний фундамент народного мистецтва, виплеканого віками.