В Інституті мистецтв провели передвеликодній майстер-клас з писанкарства

Передвеликодній період – це особливий час, коли ми готуємось до пошанування Христового Воскресіння. За давньою традицією народного мистецтва, одним з головних символів свята є писанка, що символізує початок життя, а нанесені взори відображають красу світу. Тому важливо зберегти досвід майстрів-писанкарів та долучити молодь до освоєння техніки розпису писанок. З цією метою 18 квітня на кафедрі методики викладання образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та дизайну було проведено майстер-клас писанкарства старшим викладачем Оксаною Веретко та доцентом Марією Дяків.

Грунтовна розповідь про особливості роботи з писачком, воском, фарбниками Оксани Веретко надихнула учасників на створення цікавих візерунків.

Викладачка продемонструвала взірці писанок різних регіонів України, акцентувала увагу на технологічних процесах від підготовки поверхні яйця до видалення воску після фарбування. Затишна атмосфера спонукала учасників до творчих інтерпретацій на тему декоративного розпису, розвитку фантазії та розуміння писанкової естетики.

В результаті відбувся обмін досвідом, що сприятеме розвитку писанкарської традиції та популяризації цього виду мистецтва.

        

Угода з Культурно-просвітнім товариством «Кобзар» – Загреб

За ініціативи викладачів кафедри музичної україністики та народно- інструментального мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв підписано Меморандум про наукову та культурну співпрацю між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Українським культурно-просвітнім товариством «Кобзар» – Загреб (Республіка Хорватія).

Упродовж останніх років викладачі та студенти Навчально- наукового інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, зокрема кафедр музичної україністики та народно- інструментального мистецтва (завідувачка кафедри професор Віолетта Дутчак, професор Ольга Фабрика-Процька, квартет бандуристок «Ґердан»), методики музичного виховання і диригування (професор Ганна Карась), сценічного мистецтва і хореографії (ансамбль танцю «Дивоцвіт») неодноразово брали участь у наукових і мистецьких Маніфестаціях, Днях української культури, організованих Українським культурно-просвітнім товариством «Кобзар» – Загреб у містах Республіки Хорватія. Тож логічним кроком постало питання про укладення Меморандуму, який би дозволив розширити межі співпраці між університетом і товариством.

У Загребі (Республіка Хорватія) відбулося погодження документів Меморандуму, попередньо підписаних Ректором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професором Ігорем Цепендою, які передав Президенту Українського культурно-просвітнього товариства «Кобзар» – Загреб п. Славкові Бурді старший викладач кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва Богдан Парумба.

Найближчим часом планується зустріч і перемовини у м. Загреб між Ректором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професором Ігорем Цепендою і Президентом Українського культурно-просвітнього товариства «Кобзар» – Загреб п. Славком Бурдою щодо обговорення й узгодження календарного і змістового плану наукового та культурного співробітництва, обміну досвідом в навчальній, дослідницькій та суспільній сферах, реалізації спільних програм та проєктів.

Університет — містоутворюючий центр регіону

Університети – це містоутворюючі центри регіону. Це центри науки, інвестицій, інновацій і збереження духовності. Про це наголосив ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда під час виступу на 30-й сесії Івано-Франківської обласної ради.

Під час розгляду депутатами питання «Роль національних університетів у соціально-економічному розвитку регіону» ректор ПНУ звернув їх увагу на бюджет університету і ті податки (125 млн грн за 2023 рік), які Прикарпатський сплачує у державну казну, на те, що тільки бюджет ПНУ складає 18% від бюджету міста Івано-Франківськ, а разом з бюджетами інших двох національних університетів – це щонайменше третина від бюджету міста. Крім того, на прикладі розрахунку мінімальних місячних та річних витрат одного студента, що навчається в університеті міста Івано-Франківськ, Ігор Цепенда продемонстрував депутатському корпусу, містоутворюючу роль ЗВО, у яких тільки у Прикарпатському національному університеті на денній формі навчається 13 тисяч 184 студента.

Також Ігор Цепенда розказав про унікальні програми ПНУ та реалізацію університетом проєктів, що стосуються заходів із збереження культурної спадщини Прикарпаття, розвитку туризму, співпрацю у сфері гірського рятівництва.

Бюджети проєктів, які тільки за останні роки реалізував ПНУ, склали 600 млн грн. Окрему увагу ректор приділив ознайомленню депутатського корпусу з масштабними міжнародними грантовими проєктами Прикарпатського університету.

За значні досягнення під час сесії ведучим менеджеркам міжнародних грантових проєктів Прикарпатського університету керівниці багатьох Інфраструктурних та освітніх проєктів Любові Зинюк та директорці Навчально-наукового Центру «Карпатський інститут аналітики», кандидатці філософських наук Ользі Максимович було вручено Грамоти Івано-Франківської обласної ради, а доцентці кафедри фінансів економічного факультету, директорці Центру «Агенти змін» Світлані Кропельницькій — Подяку голови Івано-Франківської обласної ради. Нагороди їм особисто вручили голова облради Олександр Сич та голова ОВА Світлана Оніщук.

Варто відзначити, і про це у своєму виступі наголосив ректор, на значній підтримці університету з боку обласної ради та обласної державної і військової адміністрації. Останнім часом ними було надано суттєвої фінансової підтримки спільним з ПНУ проєктам, а також стипендії кращим студентам.

Вислухавши доповіді всіх ректорів державних ЗВО Івано-Франківська, на сесії було запропоновано розробити обласну комплексну програму залучення наукового потенціалу національних університетів Прикарпаття (ПНУ ім. В. Стефаника, ІФТУНГ, ІФНМУ) до соціально-економічного розвитку краю.