З НОВИМ РОКОМ!

Дорогі студенти, аспіранти, викладачі, працівники та випускники університету, наші партнери, колеги й друзі!

Вітаємо вас із прийдешнім 2025 роком! Нехай цей рік стане для всіх нас роком миру, нових досягнень та здійснення найзаповітніших мрій.

2024-й був складним, але він також став роком нашої єдності, віри й наполегливості. Ми долали виклики разом, підтримуючи одне одного та знаходячи сили працювати й будувати майбутнє.

Особливу вдячність висловлюємо нашим Збройним силам України — завдяки їхній відданості ми маємо змогу навчатися, працювати й жити у вільній країні.

Наш університет — це не лише місце, де передають знання. Це осередок, де плекають таланти, де формуються майбутні лідери, де народжуються креативні ідеї й реалізуються амбітні проєкти. Ми ставимо собі за мету зробити наш університет центром якісної освіти, інновацій і лідером Карпатського регіону. І разом ми вже досягаємо цих вершин!

2025 рік — це час нових можливостей. Час, коли ми продовжимо разом працювати, щоб зробити наш університет ще сильнішим, а нашу країну — квітучою.

Нехай кожен із нас знайде в цьому році натхнення, сили для звершень і віру в свої можливості.

Бажаємо вам здоров’я, гармонії, родинного тепла та незламного оптимізму! Нехай кожен новий день дарує радість, добрі новини та впевненість у кращому майбутньому. Разом до нових вершин!

З Новим роком, дорогі друзі!

З Різдвом Христовим!

Дорога університетська родино!

Нехай світле свято Різдва наповнить наші серця радістю, вірою та любов’ю. Хай новонароджений Христос, про Якого сказано: «Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля» (Лк. 2:14), принесе у наші домівки благословення, а кожен день життя буде сповнений Божої благодаті.

Різдво – це час, коли дива стають ближчими, а наші душі відкриваються для добра, милосердя і тепла. У ці святкові дні відчуваємо особливу єдність нашої великої університетської родини, яка разом творить майбутнє, зберігає традиції та надихає на нові звершення.

Нехай у наших серцях завжди живе взаємна підтримка, довіра і прагнення до спільних вершин. Молімося за наших захисників, які оберігають мир і дарують нам можливість зустрічати ці святкові дні. Хай Господь оберігає їх і їхні родини, додає їм сил і приносить довгоочікувану перемогу Україні.

Бажаємо, щоб це Різдво стало початком нової сторінки нашого спільного життя – сповненої щастя, гармонії та натхнення. Нехай у кожній родині панують злагода, добробут і радість, а в нашому університеті завжди буде дух єднання, прагнення до знань і віра у світле майбутнє.

Христос народився! Славімо Його!

Затверджено склад Наглядової ради Прикарпатського університету імені Василя Стефаника

Сьогодні Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий підписав наказ про затвердження складу Наглядової ради Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. Це важливий крок у межах реалізації експериментального проєкту щодо розвитку автономії закладів вищої освіти.

До складу Наглядової ради університету увійшли:

• Миронюк Віталій Іванович

• Палійчук Микола Васильович

• Романюк Дмитро Михайлович

• Стадільна Яна Едуардівна

• Фініков Тарас Володимирович

• Шеремет Роман

• Шиппі Тетяна Ігорівна

Це висококваліфіковані фахівці, які сприятимуть підвищенню ефективності управління університетом, розвитку його автономії та вдосконаленню освітнього процесу.

Наказ видано відповідно до:

• Постанови Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2024 року № 1029, яка визначає порядок реалізації експериментального проєкту з розвитку автономії закладів вищої освіти;

• Наказу МОН України від 01.11.2024 № 1568, що регламентує процедуру відбору членів наглядових рад.

Контроль за виконанням наказу покладено на заступника Міністра Михайла Винницького.

Ознайомитися з повним текстом наказу можна на сайті Міністерства освіти і науки за посиланням.

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника вітає членів Наглядової ради та очікує на плідну співпрацю задля досягнення нових освітніх і наукових вершин!

Наш університет також щиро дякує всім учасникам Конкурсу на відбір членів Наглядової ради!

Ваші цінні думки, зауваження та ідеї стали важливою складовою цього процесу і обов’язково будуть враховані керівництвом університету. Завдяки вашій підтримці та професіоналізму ми спільно будуємо майбутнє, яке відповідає найвищим стандартам сучасної освіти.

Разом до нових вершин!

Представниця ПНУ відвідала Університет Деусто в Більбао

Фахівчиня навчально-наукового центру досліджень, проєктів та наукової інформації Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Анна Борищак побувала в Університеті Деусто (Більбао, Іспанія).

Під час зустрічі з проректором університету з наукових досліджень та міжнародних відносин, доктором Хав’єром Арельяно, було обговорено перспективи співпраці та розвиток міжнародних наукових ініціатив.

Програма перебування включала знайомство з діяльністю UNIC Global Engagement Office, обмін досвідом щодо управління міжнародними проєктами, зокрема програмою Жана Моне, а також зустрічі з представниками факультетів соціальних і гуманітарних наук, права, Бізнес-школи Деусто, департаменту досліджень і трансферу знань.

Особливу увагу приділено обговоренню новітніх підходів до наукових досліджень і питань співпраці у рамках проєктів Erasmus.

Візит став важливим кроком у посиленні міжнародних зв’язків університету та створенні нових можливостей для спільних проєктів із провідними європейськими інституціями.

   

Звіт в.о. ректора: підсумки-2024 та плани-2025

Сьогодні, 20 грудня, в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася остання в цьому році конференція трудового колективу та засідання Вченої ради.

Все розпочалося з виконання традиційних колядок у виконанні Центру студентського розвитку університету. Святковий виступ створив урочисту атмосферу та налаштував усіх присутніх на плідну роботу.

Одразу після цього відбулася урочиста церемонія нагородження. В.о. ректора Ігор Цепенда вручив диплом доктора наук у галузі знань «Мистецтвознавство» за науковою спеціальністю «Теорія та історія культури» Надії Бабій. Також професора кафедри виконавського мистецтва Володимира Піруса було нагороджено медаллю «За заслуги перед університетом». Богдану Томенчуку, кандидату історичних наук, професору кафедри етнології і археології, вручили цінний подарунок за вагомий внесок у розвиток науки та освіти.

Після нагородження відкрили основне засідання, під час якого в.о. ректора Ігор Цепенда підсумував результати роботи університету за 2024 рік. У своїй доповіді він акцентував увагу на ключових досягненнях університету:

– успіхи в міжнародних та національних рейтингах;

– зростання кількості науково-педагогічних працівників із науковими ступенями та вченими званнями;

– досягнення студентів, включаючи їхню академічну успішність і участь у міжнародних програмах;

– реалізацію наукових проєктів, здобуття грантів і стипендій;

– поступ у цифровізації освітнього процесу.

На завершення конференції ректор окреслив пріоритетні завдання на 2025 рік.

Для освітнього процесу:

– впровадження інноваційних технологій у навчальний процес;

– цифровізація управлінських і освітніх процесів для підвищення їх ефективності;

– дебюрократизація в освіті – спрощення процедур для студентів і викладачів;

– розвиток мовних навичок викладачів і студентів, зокрема вивчення англійської мови як мови міжнародного академічного спілкування;

– забезпечення інклюзивності освіти та рівного доступу до навчання.

Для покращення організації навчання:

– впровадження цифрових інновацій і методик викладання, зокрема з використанням штучного інтелекту;

– удосконалення системи управління освітнім процесом;

– дотримання стандартів управління якістю університету відповідно до міжнародних стандартів ISO.

Для розвитку науки:

– розвиток напрямів Open Science;

– активізація участі викладачів у конкурсах наукових проєктів;

– підтримка студентської наукової роботи та молодих науковців;

– комерціалізація наукових досліджень через господарські договори;

– підвищення публікаційної активності та отримання міжнародних патентів.

«У 2024 році ми продемонстрували стійкість і здатність адаптуватися до викликів часу. Ми довели, що вміємо тримати удар і ефективно працювати навіть у складних умовах. Знаючи наші проблеми і прогнозуючи виклики, ми стали сильнішими. Вірю, що 2025 рік стане роком кардинальних змін – як для нашого університету, так і для країни. Бажаю кожному з вас нових звершень, успіхів і реалізації ваших амбітних планів», – підкреслив Ігор Цепенда.

Він також висловив вдячність колективу за роботу, успішне втілення наукових та освітніх, а також міжнародних проєктів й закликав плідно працювати в подальшому.

З повним текстом Звіту можна ознайомитися ТУТ

Заслухавши та обговоривши Звіт ректора про діяльність університету в 2024 році, конференція трудового колективу відзначила позитивні результати у забезпеченні якості освіти, динаміці кількості штатних НПП з науковими ступенями та вченими званнями, динаміці публікацій монографій науковцями університету, участі студентів у програмах мобільності, удосконаленні підготовки кадрового резерву, матеріально-технічному забезпеченні функціонування структурних підрозділів, розширенні співпраці в рамках існуючих і започаткованих міжнародних партнерств та популяризації університету.

Звіт ректора було визначено, як «звіт про досягнення стратегічного успіху університету». Учасники конференції одноголосно схвалили доповідь ректора за підсумками діяльності університету в 2024 році.

     

ПНУ — партнер масштабного міжнародного проєкту SECURE-NET

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника став партнером масштабного міжнародного проєкту SECURE-NET, який реалізується за програмою «Горизонт».

Основна мета проєкту – підвищення дослідницьких та інноваційних спроможностей у сфері кібербезпеки шляхом міжсекторної співпраці та підготовки фахівців. Тривалість проєкту – 4 роки.

У ньому беруть участь 11 партнерів з Естонії, Чехії, Литви та України, включаючи академічні, бізнес- та урядові організації.

Проєкт передбачає: – організацію стажувань для дослідників і фахівців; – проведення тренінгів із кібербезпеки та інших актуальних тем; – посилення співпраці між академічними й бізнес-партнерами; – створення нових продуктів, послуг і публікацій.

У межах проєкту заплановано серію взаємних навчальних заходів для дослідників, інноваторів і менеджерів. Зокрема, будуть обговорені актуальні теми, такі як постквантова криптографія, безпечні кіберфізичні системи, сертифікація безпеки та людські аспекти кібербезпеки.

Окрему увагу буде приділено обміну досвідом щодо впровадження заходів кібербезпеки в умовах війни, які представлять українські партнери.

Проєкт SECURE-NET стане важливим етапом у посиленні науково-дослідницького потенціалу України у сфері кібербезпеки. Він сприятиме створенню інноваційних рішень для захисту критичної інфраструктури, розвитку сучасних технологій і впровадженню передових методик у практичну діяльність.

В ПНУ презентували співаник до 110-ї річниці Січового стрілецтва

Виставкова зала Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника наповнилася енергією учнів 3-го ліцею міста Івано-Франківська. Вони стали учасниками презентації співаника «Ой, у лузі червона калина», укладеного народним артистом України, професором кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Михайлом Кривенем.

Збірник приурочений до 110-ї річниці створення Легіону Українських січових стрільців.

Захід розпочав проректор з науково-педагогічної роботи, професор Едуард Лапковський, який наголосив: «Ми маємо не лише пам’ятати свою історію, а й передавати її наступним поколінням. Завдяки таким ініціативам, як цей співаник, ми зберігаємо культурну спадщину, яка є міцним фундаментом для розвитку національної самосвідомості. Дякуємо професору Михайлу Кривеню за його невтомну роботу на благо української культури».

Під час заходу учні та студенти слухали пісні, які співали січові стрільці понад століття тому. Особливо вразила аудиторію майстерність самого Михайла Кривеня, адже зміст пісень та їх мелодії тонко передавали дух буремної епохи.

Важливість таких ініціатив відзначив директор Інституту мистецтв, кандидат історичних наук, доцент Володимир Федорак: «Історія січового стрілецтва ‒ це урок відваги, патріотизму й єдності. Для сучасної молоді дуже важливо не забувати ці уроки, бо саме з глибокої шани до минулого народжується любов до своєї культури. Активна праця над собою ‒ інтелектуальна, фізична й духовна ‒ це наш обов’язок перед предками й майбутніми поколіннями».

Своїми враженнями поділилися й учні ліцею: «Це була неймовірна можливість почути пісні, які об’єднували наших предків. Вони й досі викликають гордість і віру в силу українського духу», ‒ розповіла ліцеїстка.

Патріотично-мистецьке дійство завершилося спільним виконанням знаменитої пісні «Ой, у лузі червона калина», що об’єднало всіх присутніх у натхненному пориві.

    

Stefanyk Open Day: від мрії до вибору майбутнього!

10 грудня Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника гостинно відкрив свої двері для понад 500 старшокласників з різних регіонів України. Масштабний захід Stefanyk Open Day став справжнім святом знань, натхнення та яскравих емоцій для майбутніх абітурієнтів і їхніх родин.

Захід розпочався з теплих слів привітання від в.о. ректора університету Ігоря Цепенди, який наголосив на важливості свідомого вибору професії та підкреслив переваги навчання у ПНУ: “Ми прагнемо дати кожному студенту не лише якісну освіту, а й практичні навички для успішного майбутнього. Обираючи наш університет, ви обираєте шлях до професійного та особистісного розвитку”.

Особливою родзинкою Stefanyk Open Day стали університетський супергерой Людина-Павук та Святий Миколай, які заряджали гостей позитивними емоціями, дарували подарунки та створювали казкову атмосферу.

Центром уваги були інтерактивні локації, де старшокласники змогли:

• провести захопливі лабораторні досліди; • спробувати себе в ролі журналістів, художників і гідів-туристів;

• взяти участь у майстер-класах і поспілкуватися з викладачами.

Організація заходу стала результатом спільної роботи професійної команди університету, включно з координаторкою профорієнтаційних подій Нелею Долинко та командою Приймальної комісії, директоркою Навчально-наукового центру професійної кар’єри Галиною Волощук та командою представників всіх факультетів.

Прикарпатський університет — це місце, де поєднуються академічні традиції, інновації та мрії про успішне майбутнє.

Наступні профорієнтаційні заходи чекають на вас, аби допомогти знайти свій шлях у професійному світі.

Будьте з нами — будуйте майбутнє разом із ПНУ!

     

Пресконференція з лауреатами Національної премії України імені Бориса Патона

У Будинку вчених Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася урочиста пресконференція, присвячена вшануванню лауреатів Національної премії України імені Бориса Патона. Визнання здобула команда провідних українських науковців, які представили фундаментальне дослідження «Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 рр.».

Дослідження висвітлює ключові моменти боротьби за українську соборність: визвольні змагання, об’єднання земель, формування державних інституцій та міжнародні зусилля України.

Серед лауреатів премії — науковці Карпатського університету імені Василя Стефаника:

• Ігор Євгенович Цепенда — в.о. ректора університету, доктор політичних наук;

• Володимир Степанович Великочий — декан факультету туризму, доктор історичних наук; • Микола Васильович Кугутяк — завідувач кафедри етнології й археології, доктор історичних наук;

• Микола Дмитрович Вітенко — доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи, кандидат історичних наук.

Також нагороду отримали провідні вчені інших закладів: Ігор Соляр, Микола Литвин, Олександр Добржанський, Олег Павлишин.

В.о. ректора університету Ігор Цепенда підкреслив: «Цей проєкт об’єднав найкращі наукові центри України та завершився створенням чотиритомної енциклопедії „Західно-Українська Народна Республіка“, яка містить понад 3200 статей. Ми повертаємося до уроків боротьби за соборність, які є надзвичайно важливими сьогодні. Вдячні всім, хто підтримав цей проєкт, і, зокрема, президенту України за увагу до науки навіть у складний для країни час».

Такі нагороди засвідчують важливість наукових досліджень для збереження історичної пам’яті та національної ідентичності.

Пресконференція стала ще одним кроком до популяризації української науки та міжнародного визнання її досягнень.

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника висловлює вдячність усім, хто долучився до організації цієї події, а також медіа, які сприяють утвердженню національної гордості та єдності через висвітлення наукових здобутків.

    

Президент України Володимир Зеленський вручив Національну премію імені Бориса Патона науковцям ПНУ

10 грудня 2024 року Президент України Володимир Зеленський провів урочисту зустріч із лауреатами Національної премії України імені Бориса Патона. Під час заходу глава держави вручив почесні знаки та дипломи авторам наукової праці “Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 рр.”.

Президент високо оцінив внесок науковців у збереження історичної пам’яті, підкресливши важливість їхньої роботи для утвердження української державності та популяризації наукових досягнень на міжнародному рівні. Він подякував науковцям за їхню працю, яка стала вагомим внеском у розуміння складного періоду української історії та утвердження ідеї соборності.

Серед нагороджених:

ЦЕПЕНДА Ігор Євгенович — доктор політичних наук, виконувач обов’язків ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

ВЕЛИКОЧИЙ Володимир Степанович — доктор історичних наук, декан факультету туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

КУГУТЯК Микола Васильович доктор історичних наук, завідувач кафедри етнології і археології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

ВІТЕНКО Микола Дмитрович — кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи і спеціальних галузей історичної науки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

СОЛЯР Ігор Ярославович — доктор історичних наук, директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України.

ЛИТВИН Микола Романович —доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України.

ДОБРЖАНСЬКИЙ Олександр Володимирович — доктор історичних наук, виконувач обов’язків завідувача кафедри Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

ПАВЛИШИН Олег Йосифович — кандидат історичних наук, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка.

Лауреати подякували за визнання їхньої багаторічної праці та висловили готовність продовжувати роботу над дослідженнями, які сприятимуть національній єдності та збереженню історичної спадщини України.

Нагадаємо, Національна премія України імені Бориса Патона — це найвищий державний науковий здобуток, що визнає видатний внесок у науку, технології та інновації. Ця нагорода є символом наукового престижу, який підтверджує вагомість роботи для розвитку України та її міжнародного визнання.

Автори дослідили ключовий період становлення української державності 1917–1923 років. У їхній праці висвітлено боротьбу за об’єднання українських земель, процес входження Галичини, Буковини та Закарпаття до складу Української Народної Республіки, а також загальнонаціональний масштаб визвольної боротьби українців.

Особливу увагу приділено досвіду формування органів влади, внутрішній і зовнішній політиці того періоду. Представлено біографії ключових українських діячів, а також організовано комеморацію героїв визвольних змагань у різних регіонах України.

Науковці провели масштабну роботу з упорядкування архівних матеріалів, картографування історичних процесів і дослідження впливу геополітики на долю України.

Окреме місце у роботі займає чотиритомна енциклопедія “Західно-Українська Народна Республіка 1917–1923 рр.”, де представлено понад 3,2 тисячі статей, що узагальнюють досвід українського державотворення.