Мистецьке дійство в межах «Творчих четвергів» в Інституті мистецтв

30 травня у концертній залі Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбувся благодійний концерт, ініціаторами та організаторами якого була кафедра музичної україністики та народно-інструментального мистецтва. Метою заходу було зібрати кошти на придбання дронів та тепловізорів для військових із 42-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України.

Це мистецьке дійство проходило в межах серії заходів «Творчі четверги», які стали вже традиційними в Інституті мистецтв. Участь студенти та викладачі кафедри сценічного мистецтва і хореографії та виконавського мистецтва.

«Низький уклін усім, хто причетний до сьогоднішнього свята за величне почуття гордості за те, що виховуємо правильно нашу талановиту молодь. Подяка як викладачам, так і студентами за Вашу працю. Ви гідно представляєте наш Прикарпатський університет не тільки в Україні, але і в Європі та світі», – зазначив у вітальному слові проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Едуард Лапковський.

Концерт розпочався з енергійної та запальної «Коломийки» у виконанні Дмитра Цинтара (клас доцента Владислава Князєва), що задала яскравий та патріотичний тон усьому вечору. Далі слухачі мали можливість насолодитися чуттєвим прочитанням поезії Бориса Олійника «Парубоцька балада» від Назарія Тимківа (клас доцента Надії Кукурузи), яке зворушило до сліз багатьох присутніх.

Гуцульські мотиви продовжували звучати завдяки майстерному виконанню «Гуцульських награвань» Андрієм Настюком (клас викладача Юрія Гребенюка). Чарівна гра на цимбалах Івана Дроняка (клас доцента Юрія Гулянича) у творі Ференца Ліста «Бог цимбалів» викликала захоплення у публіки.

Справжнім мистецьким шедевром стало виконання ансамблем народних інструментів «Прикарпатські візерунки» (клас доцента Юрія Гулянича) композиції «Мелодія та буковинські козачки» (музика Василя Гекера), де соло на скрипці виконав Віталій Гоголь (клас старшого викладача Романа Шиптура).

Віртуозне виконання Романом Сабадишем (клас старшого викладача Богдана Парумби) вальсу Віктора Власова захопило присутніх своєю ніжністю та витонченістю. Особливу увагу привернув дует гітаристів Ярослава Мельничука та Христини Когутяк (клас старшого викладача Станіслава Жовніра), які виконали диптих «Прелюд і Рондо» (музика Андрія Андрушко), продемонструвавши високий рівень технічної підготовки та музичної інтерпретації.

Душевність української народної пісні «Шуміла ліщина» (обробка Мирослава Скорика) у виконанні дуету Василя Сидорака та Олега Сабадиша (клас старшого викладача Богдана Парумби) залишила незабутнє враження, як і проникливе виконання Наталією Яремчук поліської народної пісні «Ой у полі край дороги» (клас доцента Зоряни Рось).

Квартет баяністів під керівництвом доцента Лілії Пасічняк, що виконав «Київський вальс» (музика Платона Майбороди, обробка Миколи Різоля), показав високу майстерність і злагодженість гри, що викликало щирі оплески аудиторії. Зворушливе виконання Марією Вислюк (клас професора Віолетта Дутчак) пісні «Ой не світи, місяченьку» (обробка Миколи Лисенка) було одним із найбільш емоційних моментів концерту.

Павло Ільїн (клас доцента Владислава Князєва) майстерно виконав «Дивертисмент» Андре Астьєра, демонструючи віртуозність та технічну досконалість. Вокально-інструментальний дует «Байка» у складі Назара Голея (клас доцента Михайла Стефанюка) та Івана Гриніва (клас доцента Марини Булди) з піснями «Кед ми пришла карта» і «Bella Ciao» став справжньою окрасою вечора, додавши йому динаміки та енергії.

Вразила емоційним прочитанням новели «Живий» Ольги Криштопи Анна Копчук-Кашецька (клас доцента Надії Кукурузи).

Заключні номери у виконанні квартету бандуристок «Ґердан» (художній керівник професор Віолетта Дутчак) стали справжнім музичним дарунком. Виконання композицій «Мелодія» (музика Мирослава Скорика), «Біля тополі» (слова та музика Петра і Павла Солодухи, аранжування Віолетти Дутчак) та «Укріпи нас, любов!» (слова Зої Ружин, музика Тамари Саматі-Оленєвої) підкорило серця глядачів своєю ніжністю та глибоким емоційним змістом.

«Дякуємо Збройним силам України за відстоювання позицій нашої держави, які наближають нас до того світлого дня Перемоги. Хочу подякувати чудовим колегам, завдяки яким відбувся цей чудовий концерт. А це завідувачка кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва, докторка мистецтвознавства, професорка Віолетта Дутчак разом з колегами, керівниками кафедр сценічного мистецтва і хореографії (доцент Надія Кукуруза) та виконавського мистецтва (доктор мистецтвознавства, професор Петро Круль). Особлива подяка студентами, які блискуче представили вокал та інструментальну музику», – підкреслив директор Навчально-наукового інституту мистецтв, кандидат історичних наук, доцент Володимир Федорак.

Концерт завершився під гучні аплодисменти, залишаючи глядачам відчуття гордості та віри у перемогу.

Цей вечір став не лише мистецьким святом, а й важливим кроком у підтримці благодійних ініціатив, що спрямовані на допомогу тим, хто потребує нашої підтримки у важкі часи боротьби проти агресора.

  

        

Благодійний вебінар «Перша психологічна допомога та самодопомога у час війни»

30 травня в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника у змішаному форматі відбувся благодійний вебінар, організований в рамках акції факультету психології «Добро на кермо».

Основною метою було зібрати частину коштів на пікап для 50 полку НГУ ім. Семена Височана.

155 учасників – студенти, викладачі, громадські діячі зібрали 20 тисяч гривень, зробивши свій внесок у нашу спільну безпеку та майбутнє.

З вітальним словом виступила перша проректорка ПНУ Валентина Якубів та наголосила на необхідності допомоги військовим для збереження їхнього життя і наближення нашої Перемоги.

Декан факультету психології Лариса Заграй актуалізувала проблему збереження психічного здоров’я, наголосила на тому, що вміння надавати першу психологічну допомогу є важливим для кожного українця на рівні із вмінням надавати першу домедичну допомогу.

Організатори вебінару – викладачі кафедри клінічної та реабілітаційної психології, члени ГО «Центр супервізії та професійного розвитку психолога» висвітлили актуальні питання сьогодення.

Лілія Крикун розповіла про першу психологічну допомогу, особливості діагностики стану потерпілих та техніки надання допомоги та самодопомоги задля швидкого реагування у критичних ситуаціях, зниження рівня стресу та попередження розвитку серйозніших психологічних проблем.

Вероніка Шкрабʼюк надала всім присутнім ресурсні техніки самовідновлення на кожен день, які допомагають керувати стресом, підвищувати самосвідомість та зберігати енергію, сприяючи загальному благополуччю, підтримці фізичного та психічного здоров’я, підвищення ефективності, запобігання вигоранню та покращення якості життя.

Мирослава Гасюк розкрила питання стосунків, як основного ресурсу у кризові часи для забезпечення емоційної підтримки, підвищення психологічної стійкості з метою поповнення ресурсів і збереження психічного здоров’я, легшого подолання труднощів, підвищення мотивації, збереження надії на краще майбутнє.

Також багато учасників скористались можливістю за донат отримати індивідуальну консультацію психологів-практиків факультету психології, а саме: Мирослави Гасюк, Вероніки Шкраб’юк, Лілії Крикун, Любомири Пілецької, Галини Федоришин, Оксани Чуйко, Оксани Федик.

Всі зареєстровані учасники благодійного вебінару отримали сертифікати ГО «Центр супервізії та професійного розвитку психолога», факультету психології про підвищення кваліфікації.

    

Наша студентка віце-чемпіонка Європи з комбат Дзю-Дзюцу!

З 17 по 19 травня в м. Малграт де Мар (Іспанія) пройшов VIII Чемпіонат Європи з комбат Дзю-Дзюцу.

В змаганнях прийняли участь більше 470 учасників з 17 країн світу. У складі національної збірної команди гідно представила Україну студентка 1 курсу економічного факультету спеціальності «Облік і оподаткування» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольга Козак.

Під керівництвом тренера Андріяна Петрущака (СК «Хазард») студентка стала віце-чемпіонкою Європи у ваговій категорії до 68 кг серед дорослих.

Вітаємо переможницю! Успіхів і нових звершень!

 

Творчий універсалізм у культурі, мистецтві, освіті: ідентифікаційний, комунікаційний, синергетичний виміри

23-24 травня 2024 р. в Навчально-науковому інституті мистецтв відбулася Міжнародна наукова Інтернет-конференція «Творчий універсалізм у культурі, мистецтві, освіті: ідентифікаційний, комунікаційний, синергетичний виміри», що проводилася за ініціативи кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва (завідувачка – доктор мистецтвознавства, професор Віолетта Дутчак) і включена до Переліку наукових конференцій з проблем вищої освіти і науки в системі Міністерства освіти і науки України на 2024 рік.

У конференції взяли участь понад 100 учасників – мистецтвознавців, митців-практиків, культурологів, педагогів – викладачів та науковців, аспірантів, дослідників з історії, культури, освіти та мистецтва з України та інших держав – Польщі, Словаччини, Канади, Великої Британії, Молдови, ін. На пленарному засіданні були представлені ґрунтовні наукові напрацювання провідних дослідників культури і мистецтва з України та зарубіжжя – Поліни Герчанівської, Олени Берегової, Ірини Бермес, Марини Морарі, Ганни Карась, Ірини Дундяк, Любові Гундер, Ольги Фабрика-Процької, Ольги Шуміліної, Уляни Граб, Інни Червінської, Володимира Федорака, Віолетти Дутчак, Мирона Черепанина та ін.

Основною проблематикою виступів науковців стали дослідження культурно-мистецьких процесів розвитку регіонів України, у тому числі в умовах російсько-української війни; сучасний етап розвитку різних видів мистецтва в Україні та українській діаспорі: жанрово-стильові, тематичні, ідентифікаційні, аксіологічні аспекти; інноваційні методики викладання мистецьких дисциплін; менеджмент культурно-мистецьких і освітніх процесів в Україні, у т.ч. в умовах війни; взаємодія закладів мистецької освіти та культурно-мистецьких інституцій в Україні та між Україною і зарубіжжям; персональні практики та здобутки українських митців, педагогів, діячів культури в Україні та середовищі зарубіжжя.

У рамках конференції працювали 3 секції – «Мистецтво», «Культура», «Мистецька освіта», які відповідно модерували доктори мистецтвознавства, професори Віолетта Дутчак, Ганна Карась, Ольга Фабрика-Процька. Також був проведений Круглий стіл з питань функціонування українського мистецтва в умовах російсько-української війни за участю представників науки і мистецтва, які перебувають в Україні та у вимушеній еміграції за кордоном. У Круглому столі взяли участь представники Австрії, Хорватії, Словаччини, Італії, Канади, США, Люксембургу, Великобританії та України, які ділилися власним досвідом культурно-мистецької, громадської, волонтерської та освітньої роботи в умовах як екстремальної еміграції за кордон, так і багаторічної діяльності в українських осередках різних країн, а також у прифронтових та тилових регіонах України (Любомир Никорак, Леся Бойко-Королик, Анастасія Кравченко, Любов Гундер, Лідія Ткачук, Славко Бурда, Юлія Ніколаєвська, Інна Лісняк, Тетяна Чернета, Аліна Олійник, Юрій Скобель, Лідія Курбанова, Андрій Стовп’юк та ін.).

Також для учасників конференції була підготовлена мистецька програма за участю студентів і викладачів кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва з онлайн-представленням на сторінці Facebook. За результатами проведеної конференції планується онлайн-публікація матеріалів та колективна монографія.

      

Доцент кафедри управління соціокультурною діяльністю, шоу-бізнесу та івентменеджменту Тарас МАЛАНЮК взяв участь у V регіональній науково-практичній конференції

Доцент кафедри управління соціокультурною діяльністю, шоу-бізнесу та івентменеджменту Тарас МАЛАНЮК взяв участь у V регіональній науково-практичній конференції “Фізична культура в закладах освіти: стан та перспективи розвитку”. Також він виступив із профорієнтаційною доповіддю та представив освітні можливості кафедри – 2 освітні програми: ОР Магістр “Менеджмент соціокультурних проектів та креативних індустрій” та ОР Бакалавр “Менеджмент соціокультурної діяльності”.

Наш студент – лауреат І ступеня в ХІ Міжнародному полікультурному фестивалі-конкурсі

15-16 травня 2024 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі проводився ХІ Міжнародний полікультурний фестиваль-конкурс «Переяславський дивограй».

У номінації «Академічний вокал», за високий художній рівень виконавської майстерності, диплом лауреата І ступеня здобув студент кафедри виконавського мистецтва освітня програма «Сольний спів» Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Андрій Озарко. 

Оргкомітет конкурсу нагородив почесними подяками за високу професійну майстерність викладача лауреата – професора кафедри виконавського мистецтва, народного артиста України Володимира Піруса та провідного концертмейстера кафедри, заслуженого діяча мистецтв України Владислава Піруса.

«Міжнародний полікультурний фестиваль-конкурс «Переяславський дивограй», започаткований у 2013 р. як творча відповідь на культурний запит сучасної молоді в сфері музичного мистецтва, – говорить співголова журі, художній керівник-директор фестивалю-конкурсу, доктор мистецтвознавства Тетяна Мартинюк, – Його метою є популяризація вокального та інструментального мистецтва в молодіжному середовищі, пошук та підтримка молодих талантів, естетичне залучення творчої молоді до світових та національних цінностей».

«Глибоко переконаний в тому, що цей культурно-мистецький форум буде сприяти відкриттю нових обдарувань, збагаченню художніх і освітніх традицій, розвитку національної та міжнародної науково-творчої співпраці вузу-організатора фестивалю з навчальними закладами різних рівнів» – зазначив голова оргкомітету, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур.

 

Студентки-баскетболістки ПНУ вибороли “срібло” Універсіади України

Це була важка і запекла боротьба до останньої секунди! Це був справжній великий драматичний фінал.

За сім секунд до кінця матчу команда баскетболісток ПНУ (Івано-Франківськ) вигравала 2 очки у команди Національного університету фізичного виховання і спорту України (НУФВСУ). Але на жаль, останні секунди фантастичної гри стали для нашої команди роковими і у підсумку дівчата програли киянкам з мінімальним рахунком 73:74.

Отже в Івано-Франківську завершився сезон Універсіади України з баскетболу серед жінок. Участь у турнірі взяли студентські команди із Франківська, Львова, Тернополя та Києва.

Збірна Прикарпатського національного університету зайняла II місце. Спершу у турнірі суперницями франківських дівчат була команда Західноукраїнського національного університету (Тернопіль).

У підсумку, розгромна перемога з рахунком 140:41.

У другій зустрічі студентки ПНУ не менш ефектно обіграли суперниць з Національного університету “Львівська політехніка” – 117:44.

У четвер, 23 травня, в Івано-Франківську відбувся вирішальний матч першості. На жаль, наша команда підійшла до нього з декількома травмованими гравчинями. Але навіть незважаючи на це, команда ПНУ (Івано-Франківськ) була дуже близькою до перемоги.

Однак фінальний рахунок на користь суперниць — НУФВСУ (Київ) з перевагою всього в одне очко засвідчив друге місце наших студенток у цьому турнірі.

Склад команди ПНУ: Анна Шахватова, Ірина Бугайова, Анастасія Шепелюк, Єлизавета Радловська, Анжеліка Ляшко. Головний тренер — Юрій Процюк.

Вітаємо команду і тренерів! Бажаємо здоров’я, подальших перемог та невичерпної енергії!

    

Наша студентка — лауреатка Всеукраїнського конкурсу молодих акторів!

Лауреаткою Всеукраїнського конкурсу молодих акторів імені Івана Франка у 2024 році стала студентка Навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ імені Василя Стефаника, студентка групи СМ-21 Ольга Стрельбіцька!

Вона здобула Першу премію серед юніорів!

Щиро вітаємо її з перемогою!

Щира подяка за творчу співпрацю – пластичне вирішення композиції «Так багато війни… так багато любові» головному балетмейстеру Івано-Франківського національного драматичного театру імені Івана Франка, викладачеві кафедри Сценічне Мистецтво, Кафедра сценічного мистецтва і хореографії ПНУ ім. В.Стефаника Дмитрові Леці!

Великі вітання наставниці переможниці завідувачці кафедри сценічного мистецтва і хореографії, кандидатці мистецтвознавства, доцентці,заслуженій працівниці культури України Надії Кукурузі!

Учасниці читали цікаву й різножанрову сучасну прозу або поезію. Журі уважно переглянуло 12 виступів останнього туру і після обговорення обрало переможців.

 

Фото Артема Галкіна

Будь у курсі життя студентів! Підпишись на ТікТок університету!

Півтори тисячі підписників за менш ніж два тижні від свого запуску має TikTok Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника!

А один з наших найпопулярніших роликів набрав вже 78,1 тисячу переглядів. Якщо не бачили, тисніть ТУТ та переходьте на нашу сторінку!

Чи ви знаєте, що першим «тіктокером» в Україні був патрон нашого університету Василь Стефаник? Адже саме про нього казали, що він пише «коротко, сильно і страшно».

Так, на зміну коротким, сильним і страшно сумним або страшно веселим текстам минулого, прийшли короткі, сильні і страшно сумні або страшно веселі відеоролики сьогодення.

TikTok — це певною мірою дзеркало нашого буремного світу. Якщо комусь щось не подобається, то не дивитися у дзеркало — це не варіант! Це втеча від нових трендів, від власного аналізу того, що у даний момент відбувається у суспільстві. Зокрема, у його молодіжному сегменті. Тож ПНУ розглядає ТікТок в першу чергу як місце, де є багато творчості та світла!

Тому закликаємо негайно підписатися на @pnu.official і тримати руку на пульсі студентського життя!

Запрошуємо також до знайомства з зірками нашого TikTok!

Його ведуть студенти Прикарпатського університету — Ярослав Гонташ та Данило Чвирук.

Ярослав вчиться на третьому курсі менеджменту соціокультурної діяльності Навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ.

А переможець Конкурсу «Найкращий блогер ПНУ» Данило Чвирук вчиться на 4 курсі факультету туризму і має вже 89,4 тисячі підписників у ТікТок.

Саме ці креативні і відкриті на весь світ хлопці в одну мить можуть зробити популярним будь-що і будь-кого у ПНУ!

Запрошуємо всіх до творчості на благо університету!

На відео хлопці-тіктокери під час благодійного концерту на підтримку ЗСУ у День університету.

Науковий телеміст обʼєднав вчених України

Тиждень науки триває. Сьогодні Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника взяв участь у науковому телемості «Science Bridge: наука для майбутнього України». Подія зібрала наукову спільноту з усієї України для обговорення важливих питань і демонстрації єдності у прагненні до розвитку науки.

Наш університет представляли ректор Ігор Цепенда, перша проректорка Валентина Якубів, завідувачка кафедри біології та екології Мирослава Миленька, кандидат біологічних наук, доцент Надія Різничук, завідувач кафедри матеріалознавства і новітніх технологій Володимир Коцюбинський, а також молоді науковці ПНУ та студенти. Онлайн до заходу приєдналися представники університетів з Києва, Одеси, Львова, Дніпра, Полтави, Сум, Луцька, Кропивницького, Кривого Рогу, Вінниці та інших міст.

Телеміст організований з ініціативи Ради проректорів України. Модерувала зустріч виконавча директорка Харківського ІТ Кластера Ольга Шаповал.

Відкрив захід Голова Ради проректорів, проректор з наукової роботи ХАІ Володимир Павліков: «Кожен регіон України має свою особливість, свої перспективи, свої унікальні можливості, які доцільно розвивати задля відбудову нашої держави після її Перемоги. Для нас дуже важливо проводити такий захід, який дозволить налагодити наукові комунікації з майбутніми планами їх реалізації».

У вітальному слові ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда зазначив: «Дякуємо за чудову ініціативу, яка дозволяє всім нам об’єднатися та представити свої проєкти. Ми повинні розуміти, що наукові проєкти, які сьогодні генерують наші університети повинні вийти за свої межі та згуртувати нові великі наукові школи. Користуючись нагодою, хочу запросити всіх вас до нашого Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» на горі Піп Іван, де разом зможемо напрацювати багато спільних ініціатив!».

Також ректор розповів детальніше про відбудову Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів. Він підкреслив важливість цього проєкту для розвитку наукової інфраструктури України і міжнародної співпраці у галузі науки. Обсерваторія стане сучасним науково-дослідним центром, де вчені з усього світу зможуть проводити дослідження в галузях астрономії, метеорології, екології та інших наук. Особлива увага буде приділена вивченню змін клімату та моніторингу екологічних процесів у Карпатському регіоні.

Телеміст «Science Bridge: наука для майбутнього України» став важливим кроком на шляху до зміцнення наукових зв’язків між університетами та підвищення ролі науки у суспільстві. Він показав, що українські науковці готові спільно працювати над вирішенням нагальних проблем та створенням інноваційних рішень для майбутнього нашої країни.